Foto: Lars Dahlström

Ludvika Musikkår avslutade år 2024 med konsert i Ludvika Ulrika kyrka under ledning av dirigenten Gunilla Söderholm. En fin tradition som pågått med något undantag sedan 2003, det år då musikkåren firade sitt 100-årsjubileum.  

Konserten inleddes med ”Songs of the west” av Gustav Holst, ett arrangemang som bygger på melodier från den brittiska folkmusiken.  

Sara Flemberg – Solist på valthorn
Foto: Lars Dahlström

Kvällens solist på valthorn var Sara Flemberg, som spelade den andra satsen i ”Concerto for horn” av Ralph Hermann. 

Den första delen av konserten präglades i hög grad av lugn och stillsam musik. Tempot ökade sedan något i ”Spiritual Sounds”, där arrangören Alan Fernie samlat ett knippe av de mest kända gospelmelodierna. Konserten avslutades med ett musikaliskt fyrverkeri i form av Johan Strauss den yngres polka ”Unter Donner und Blitz” i snabbt tempo, som ställde stora krav på blåsarnas stela vinterfingrar. 

Lars Dahlström
lars.dahlstroem@telia.com