
I övergången från sommar till höst gästade Ludvika Musikkår Grangärde kyrka den 21 augusti och genomförde en konsert, som inleddes med ett stämningsfullt verk av Gustav Holst baserat på engelska folkvisor Songs of the West.
Den musikaliska resan fortsatte sedan över Atlanten med ett besök i Canada med
A Canadian Trilogy skriven av Steve Hodges. Valthornisten Sara Flemberg var sedan solist med en sats ur Ralph Hermanns Concerto for Horn.
En egen avdelning i konserten gav saxofonsektionen bestående av Håkan Hultgren, Jan Johansson, Erik Olsén och Lars Blom. De gör regelbundet framträdanden i egen regi under namnet Ludvika Saxqvartett i olika sammanhang.
Musikkåren fortsatte sedan med Cumberland Cross. Vacker musik med en stillsam inledning och avslutning, som beskriver solens uppgång och nedgång över bergen.
En psalm i kyrkan passar alltid och speciellt i Stig Gustafsons arrangemang av Jag är en gäst och främling, som ingick i programmet.
Nästa solist ur musikkåren var sedan Lars Trygg, som jazzade till det lite grann i All of me, på sin klarinett. Konserten avslutades sedan med Stallion of th Cimarron och Strövtåg i hembygden.
Text & Foto: Lars Dahlström
Efter extranumret Strövtåg i hembygden kom mina tankar till ett gammalt minne från Grangärde kyrka för mer än sextio år sedan. Under konfirmationsutbildningen var man tvungen att besöka gudstjänsten ett visst antal gånger. Vid ett tillfälle var det bara sju personer i kyrkan varav fem stycken blivande konfirmander. Den ena av de ytterligare två personerna var Britta från Stensbo. Hon gick varje söndag över Korsnäsberget till kyrkan i Grangärde. Där kan man tala om strövtåg i hembygden.